Spania câștigă Euro 2024: Victorie dramatică împotriva Angliei cu 2-1

Reprezentativa Spaniei a câștigat duminică, pentru a patra oară, Campionatul European de fotbal, învingând în finala Euro 2024, desfășurată la Berlin, selecționata Angliei cu scorul de 2-1. Spaniolii au mai câștigat trofeul în 1964, 2008 și 2012.

Pe Olympiastadion, spaniolul Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr jucător prezent într-o finală de Campionat European, la doar 17 ani și o zi. Prima repriză s-a încheiat fără goluri, dar în minutul 47, Nico Williams a deschis scorul pentru Spania dintr-o pasă a lui Yamal. Anglia a egalat în minutul 73 prin Cole Palmer, dar Mikel Oyarzabal a marcat golul victoriei pentru Spania în minutul 86.

Spania s-a impus astfel cu 2-1, câștigând cel de-al patrulea titlu continental. Anglia a ratat a doua finală europeană consecutivă după cea din 2021.

Detalii meci:

• Spania: Unai Simon – Dani Carvajal, Le Normand (Nacho 83), Laporte, Cucurella – Rodri (Zubimendi 46), Fabian Ruiz – Yamal (Merino 89), Dani Olmo, Nico Williams – Alvaro Morata (Oyarzabal 68). Selecționer: Luis de la Fuente.

• Anglia: Pickford – K. Walker, Stones, Guehi – B. Saka, Mainoo (C. Palmer 70), Rice, Shaw – Foden (Toney 89), Bellingham – Kane (O. Watkins 61). Selecționer: Gareth Southgate. • Cartonașe galbene: Dani Olmo 31 / Kane 25, Stones 53, O. Watkins 90+1.

Arbitri: François Letexier – Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni (Franța) – Szymon Marciniak (Polonia).